Nepřizpůsobivé zastávky aneb Čekáme, až nebude Praha bariérová

Happeningy Nepřizpůsobivé zastávky byly tři - na Praze 1, v Holešovicích a v Nuslích. Jejich smyslem bylo upozornit na bariérové prostředí tramvajové dopravy. Například na Praze 7 se tou dobou jednalo o výstavbě tramvajových zastávek vídeňského typu. Už bylo skoro schváleno, že zastávky vídeňského typu se zřizovat nebudou, ale právě díky happeningu a zapojení se veřejnosti, se Praha 7 nyní může těmito zastávkami chlubit. Happening na sedmičce byl zakončen v Galerii umění DOX v rámci výstavy Postiženi normalitou.
O akcích psala i média a vzniklo video:

Bludné muzeum

Najít poprvé výtahy na Muzeu je nadlidský úkol, neexistuje tu totiž v podstatě žádné značení. Praha měla doposud tolik jiné práce a výdajů, že se na značení prostě nedostalo.
Na Muzeu jsme projeli na vozíku trasu od výtahu k výtahu, na hodinu a půl jsme označili cestu VELICE viditelnými směrovkami.
Základnu jsme měli u historické budovy Národního Muzea u výtahu do metra "A". Zde bylo k dispozici malé občerstvení, káva od MamaCoffee a hudební vystoupení Michala Turka. Na 350 metrů dlouhou trasu od výtahu k výtahu vyrazila i moderátorka Lucie Výborná a další výborní hosté.
Směrovky dosud chybí, máme snad uspořádat další akci?

Praha olympijská

Nejenom zkušení vozíčkáři zažívají něco jako olympiádu ve veřejné dopravě v Praze každý den. Je možné se na vozíku dostat veřejnou dopravou z Jiřího z Poděbrad na Muzeum? A jak dlouho to trvá? Metrem, tramvají, pěšky?

Špičkové závodníky Karolínu Chloubovou a Michala Pragera na trase závodů doprovodil čerstvý medailista z Londýna VAVŘINEC HRADILEK a velké želízko v ohni pro lukostřelbu na paralympiádě DAVID DRAHONÍNSKÝ. Několik desítek fanoušků dorazilo s vlajkami, trumpetami v bílých přehozech a vavřínovými věnci. Závodníky na cestě hudebně doprovodil violoncellista Michal Turek.

Reportáž na ČT: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/192055-vozickarskou-olympiadu-p...

Lazarskou bez bariér

Ke krásnému novému výtahu ze stanice metra Národní třída v ulici M.D.Rettigové jsme připravili mechanické vozíky a nabídli zájemcům, aby si zkusili přestoupit na tramvaj.

Zastávka Lazarská je vzdálena od výtahu necelých 30 metrů, bohužel má ale výstup přímo do vozovky. Cestující na vozíku tak musí dojet do zastávky Vodičkova, která je upravena, stejně tak ti, kdo chtějí z tramvaje přestoupit na metro, musí vystoupit o zastávku dříve.

Účastníky hudebním vystoupením v prostoru startu a cíle podporovali Mili Janatková, Michal Turek a Marek Valenta. U divadla Komedie hrál klavír, bubny, harmonika...

Přesvědčte se sami ve videu Tomáše Škrdlanta Lazarskou bez bariér blues: https://www.youtube.com/watch?v=Qfb6dC5b69A&feature=youtu.be

Živý sen o výtahu na Staroměstské

Na jeden den jsme na náměstí Franze Kafky postavili maketu výtahu v reálné velikosti. Společně s Janem Kašparem, Janem Potměšilem, Martinem Zachem a Radkem Musílkem jsme slavnostně přestřihli pásku a připili si. Během celého dne jsme nový výtah přivolávali bubnováním. Video najdete na tomto odkazu: http://www.youtube.com/watch?v=QIO0r345WiA

Metrojboj

aneb trasa závodů na vozících Vyšehrad - Pražského povstání - I.P.Pavlova - Vyšehrad a zpět kopíruje každodenní objížďku lidí se zdravotním postižením, kteří se nemohou na stanici metra Vyšehrad dostat z jednoho nástupiště na druhé. Video z akce najdete na tomto odkazu: http://youtu.be/9XLLfCBTXeo

Umění rozpouští bariéry

aneb výstava kreseb, fotografií, linorytů, komixů a koláží na stanici metra Vyšehrad, jejichž společným tématem je překonávání bariér. Na výstavě jsme viděli, jak toto téma pojali tvůrci, kteří sami bariéry na vozíku každý den překonávají, tvůrci, kteří každý den coby asistenti pomáhají bariéry překonávat, ale i tvůrci, kteří překonávání bariér pozorně sledují z povzdálí. Vznikl jedinečný soubor, který byl na jeden den vystaven přímo ve stanici metra Vyšehrad, na skleněných stěnách, na sloupech nástupiště i na schodištích.