Hlasujeme pro zvýšení příspěvku na péči

Hlasujeme pro zvýšení příspěvku na péči

21. září 2018 se bude v Poslanecké sněmovně projednávat návrh novely zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb., který počítá se zvýšením příspěvku na péči pro lidi s postižením s nejvyšším, tedy IV. stupněm závislosti, kteří žijí v domácím prostředí. V současnosti činí v této kategorii příspěvek na péči 13 200 Kč, což ani zdaleka nemůže pokrýt reálné náklady na osobní asistenci, které jsou několikanásobně vyšší. Lidé s tímto stupněm závislosti jsou zcela odkázáni na pomoc druhého člověka.
Současný návrh počítá se zvýšením o 6000 Kč, což sice také není dostatečné, nicméně na systémovou změnu, které by byla potřeba, budeme ještě čekat roky. Asistence, o.p.s. požaduje okamžité zvýšení příspěvku ve čtvrté kategorii a současně zahájení odborné debaty nad systémovými změnami v oblasti příspěvků na péči a podpory lidí s postižením. Situace je nadále neudržitelná.
Na podporu zvýšení příspěvku na péči jsme založili online petici „HlasujemePro.cz“, kterou za první den podepsalo již několik stovek lidí.
Připojte se i Vy!