Prohlášení Skupiny za samostatné bydlení

Prohlášení Skupiny za samostatné bydlení

Prohlášení Skupiny za samostatné bydlení

Jsme akční skupina, která usiluje o zlepšení bytové situace lidí s tělesným postižením. Jsme lidé na vozíku, kteří hledají bezbariérové bydlení v Praze a lidé z organizace Asistence o.p.s., kteří se snaží toto hledání usnadnit.

Byty zvláštního určení patřící magistrátu nebo městským částem jsou plně obsazené, čekací doba je několik let, pokud je uchazeč vůbec do čekací listiny zařazen. Často se tak nestane z důvodu trvalého bydliště mimo Prahu (např. když bydlí na kolejích, internátě nebo v pobytových službách, kde se trvalé bydliště nedá zřídit) nebo jiných důvodů, které magistrát nemusí uvádět. Uchazeč se tak ani nedozví, na základě čeho nebyl vybrán.

Hodně z nás nepochází z Prahy, nicméně v Praze se nám žije o moc lépe z důvodu větší bezbariérovosti prostředí, kvůli studijním, kulturním a pracovním možnostem a také proto, že je zde velká nabídka a dostupnost sociálních služeb (např. osobní asistence, bez které se většina z nás neobejde).

Komerční byty jsou většinou finančně nedostupné pro lidi s invalidním důchodem, i když si v rámci možností přivydělávají. Tyto byty často nejsou na trhu nijak označené, proto je obtížné je najít, i kdyby na ně náhodou člověk finančně dosáhl. Když jsou byty označené jako bezbariérové, reálně pak často chybí například přizpůsobená koupelna, výtah je v mezipatře atp. Proto se snažíme tuto problematiku zviditelnit, oslovovat úřady a realitní makléře, ale také majitele, kteří by byli ochotni svůj byt nabídnout a případně umožnit úpravy, které dělají byt bezbariérovým. Pro tento účel vytváříme webové stránky a kampaň.

Pobytové služby jsou v Praze buď obsazené, nebo nevyhovují požadavku bezbariérovosti. A i když se v nich někdy dá přechodně bydlet, je to hodně vzdáleno od představ dospělého člověka o samostatném bydlení.

Proto hledáme důstojné bydlení! Pokud jste majitel/ka bytu a máte zájem umožnit lidem na vozíku bydlet samostatně nebo ve spolubydlení, napište nám na adresu bydleni@asistence.org a my vám poskytneme potřebné informace. Buďte s námi a sledujte také facebookové stránky Asistence.

Vybrali jsme pro vás naše nejdůležitější nároky na bydlení:

• bezbariérový byt/garsonka pro dlouhodobý pronájem
• bez schodů, s výtahem (šířky 70-80 cm) nebo v přízemí s bezbariérovým vstupem
• i s výtahem ideálně max. v 1. patře, aby se v případě poruchy výtahu dalo s asistentem dostat z domu
• šířka dveří (zárubně) 70-80cm, aby projel vozík
• větší koupelna a toaleta, sprchový kout bez zábran (dvířka, prahy), příp. vana, prostor pro elektrický vozík a pro druhou osobu nebo zvedák
• samostatný neprůchozí pokoj v případě spolubydlení
• majitel nakloněn k úpravám bytu (odstranění prahů, koberců, instalace madel atd.)