VEŘEJNÝ ZÁVAZEK SLUŽBY
1. VYMEZENÍ SLUŽBY A PROGRAMŮ
Asistence, o.p.s. poskytuje službu Sociální rehabilitace podle § 70 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (identifikátor služby: 8759757).
Služba je určena lidem s tělesným a kombinovaným postižením ve věku od 16 do 64 let, je poskytována na území hl. m. Prahy, a to bezplatně.
Poslání služby
Posláním služby je umožnit dospívajícím a dospělým lidem s tělesným a kombinovaným postižením, aby žili svůj život co nejvíce samostatně, podle svých představ, zvyklostí a možností, ve své domácnosti a komunitě.
Služba k tomu přispívá poskytováním dvou programů s odlišným zaměřením:
Sociální rehabilitace | Case management |
V rámci tohoto programu je poskytována krátkodobější, cílená podpora klientům: – v oblasti bydlení, – při zvyšování dovedností – potřebných pro samostatný život, – při hledání soukromých asistentů pro poskytování osobní asistence, – při navazování a udržování vztahů v místní komunitě – při zvyšování kompetencí v obhajobě vlastních zájmů a potřeb. | V rámci tohoto programu jsou klienti dlouhodobě doprovázeni a je jim poskytována podpora: – při plánování, organizaci a koordinaci toho, co ve svém životě potřebují (soc. a zdrav. služby, finance, osobní aktivity, bydlení atp.) – při vyjednávání s třetími stranami. |
2. FORMA, MÍSTO, KAPACITA A DOBA POSKYTOVÁNÍ SLUŽBY
Forma a místo poskytování služby
Služba je poskytována ve dvou formách: ambulantní a terénní.
Konkrétní forma se může v průběhu spolupráce měnit s ohledem na potřeby a situaci klienta a s ohledem na plnění dojednaných cílů. Při spolupráci s klientem tak mohou být například kombinovány konzultace s nácviky v terénu, nebo může podpora být poskytována nárazově v terénu (zejm. domácnosti klienta), pokud jeho zdravotní stav, nebo jiné okolnosti neumožňují, aby domácnost opustil.
Ambulantní forma služby | Terénní forma služby |
---|---|
Služba je poskytována v prostorách Asistence, o.p.s. na adrese Hartigova 155/4, Praha 3. Tyto prostory jsou bezbariérové. Pro konzultace s klienty jsou k dispozici 3 samostatné místnosti. | V terénní formě služby probíhají konzultace nebo nácviky na místech, kde je to potřeba vzhledem k – obsahu dojednané spolupráce (úřady, školy, pracoviště, místa, kde probíhají zájmové, volnočasové aktivity atp.), -situaci klienta (zejm. domácnost klienta nebo veřejné místo v její blízkosti.) |
Kapacita služby
Kapacita služby se liší u jednotlivých forem poskytování služby a určuje, s kolika klienty maximálně může být vedena spolupráce v jeden okamžik (např. kolik konzultací v prostorách Asistence, o.p.s. může probíhat zároveň, nebo kolik může probíhat intervencí v terénu).
Ambulantní forma služby | Terénní forma služby |
---|---|
– při individuální práci je kapacity 2 osoby. – při skupinových aktivitách je kapacita 6-8 klientů. | – při individuální práci je kapacita 3 osoby. – při skupinových aktivitách je kapacita 6-8 klientů. |
Provozní doba služby
Provozní doba služby je v obou formách ve všední dny od 9 do 16 h. V tuto dobu mohou probíhat konzultace nebo nácviky jak v prostorách Asistence, o.p.s., tak v terénu. V tuto dobu je také možné kontaktovat službu telefonicky, emailem nebo po předchozí dohodě osobně.
V případech, kdy to vyžaduje naplňování dojednaných cílů, řešení individuálních potřeb nebo konkrétních situací, lze sjednat schůzku i mimo tuto dobu.
Asistence v terénu je možná každý den včetně víkendů od 7 do 23 h. Čas poskytování služby se přizpůsobuje individuálním potřebám klientů.
3. PRŮBĚH SLUŽBY A SPOLUPRÁCE S KLIENTEM
Na začátku spolupráce mluvíme o tom, co klient potřebuje a v jaké je situaci, a hledáme, jestli by některý z nabízených programů mohl těmto potřebám a situaci odpovídat. Pokud ano a máme volnou kapacitu, je s klientem dojednáváno:
- na čem konkrétně budeme spolupracovat – bude stanovený cíl spolupráce, zejm. co konkrétně se klient naučí, co si vyzkouší, co bude vyřešeno a
- jakým způsobem budeme postupovat.
Bude také uzavřena ústní dohoda nebo, pokud zájemce chce, písemná smlouva o poskytování služby, a klientovi bude určen klíčový pracovník, který s ním povede spolupráci.
Průběh služby – spolupráce klienta s klíčovým pracovníkem
Klíčový pracovník s klientem pracují na naplňování stanoveného cíle: konzultují, zkouší, zařizují, co je potřeba, a do spolupráce zapojují i další osoby, pokud je to potřeba. Společně také průběžně sledují, jestli jsou stanovené cíle naplňovány (jestli spolupráce směřuje tam, kam klient potřebuje).
Rozsah a frekvence poskytování služby jsou vždy určeny podle potřeb a situace klienta.
Ukončení spolupráce
Spolupráce je ukončena, když:
- se na tom pracovník s klientem dohodnou
- když uplyne doba, na kterou byla spolupráce domluvena,
- když klient oznámí, že chce službu ukončit (nemusí uvádět důvod)
- když ukončí spolupráci služba: to je možné, jenom pokud klient dlouhodobě neplní požadavky spolupráce, pokud klient po dobu delší než 1 měsíc nevyužívá službu aniž by bylo sjednáno přerušení spolupráce, nebo pokud služba ztratí oprávnění dále poskytovat službu, případně z personálních nebo jiných kapacitních důvodů není možné službu poskytovat.
Pokud byla uzavřena písemná smlouva, klíčový pracovník vyřídí i potřebné písemnosti (dohoda o ukončení poskytování služby, výpověď atp.).
4. PRACOVNÍCI SLUŽBY
Vedoucí služby: Má přehled o tom, kdo v jakém programu a na čem pracuje. Svolává a vede týmové porady, kde se celý tým informuje a radí o práci s jednotlivými klienty. Klient za vedoucí může přijít, zavolat jí nebo napsat, když bude ne/spokojen s průběhem spolupráce. Vedoucí se Vás však i sama občas zeptá na Váš názor a postřehy.
Konzultanti a case manažeři: Ve službě sociální rehabilitace pracuje celkem pět pracovníků: Program Sociální rehabilitace je poskytován konzultanty, program Case management case managery. Tito pracovníci spolupracují přímo s klienty, schází se s nimi na konzultacích, případně udržují telefonický nebo mailový kontakt, a pracují s nimi na tom, čeho chtějí dosáhnout.
Koordinátor skupinových aktivit: Připravuje program skupinových aktivit a účastní se jich. Vede také jednání se zájemci o skupinové aktivity a vybírá z nich účastníky.
Asistenti: Klíčový pracovník klienta může do spolupráce přizvat asistenta. Asistenti se obvykle zapojují do nácviků dovedností, nebo poskytují klientovi podporu v terénu.
5. PRAVIDLA SPOLUPRÁCE
Služba se zavazuje při spolupráci s klientem naplňovat všechny výše uvedené závazky, pravidla a postupy.
Aby spolupráce vedla k naplnění dojednaných cílů, docházelo k řešení situace klientů, je potřeba, aby klient respektoval tato pravidla:
Klient hlásí s předstihem všechny změny týkající se naplňování cílů, dojednané spolupráce a poskytované služby.
Klient aktivně, podle svých možností, spolupracuje na plnění dojednaných cílů.
Klient se pravidelně účastní schůzek s pracovníky služby (konzultanty nebo case managery, případně asistenty) v domluveném čase a formě. Pokud se nebude moci plánované schůzky účastnit, předem to oznámí pracovníkovi, s nímž byla schůzka naplánovaná. Pokud klient zruší bez závažných důvodů (např. zdravotních) více než dvě schůzky po sobě, může pracovník zvažovat změnu v další spolupráci, nebo může zvažovat ukončení poskytování služby.
6. PODNĚTY, NÁPADY A STÍŽNOSTI NA SLUŽBU
Zájemce, klient nebo jeho blízcí si mohou stěžovat, sdělovat své nápady, připomínky a podněty k čemukoliv, co souvisí s průběhem a kvalitou služby Sociální rehabilitace (jednání pracovníků, pravidla nebo podmínky služby atd.), nebo s fungováním organizace.
V Asistenci, o.p.s. považujeme skutečnost, že zpětnou vazbu službě nebo organizaci klient nebo jeho blízcí poskytnou za projev důvěry. Je samozřejmé, že takové projevy nebudou mít žádné negativní důsledky, že zájemce nebo klient nebude v důsledku toho znevýhodňován nebo mu nebudou jinak na újmu. Pracovníci se zpětnou vazbou vždy pracují a zvažují jednotlivé podněty ve vztahu ke změnám a zvýšení kvality služby.
V Asistence, o.p.s. rozlišujeme:
Vyjádřenou nespokojenost | Pokud klient (nebo jeho blízká osoba) zmiňuje nebo sděluje pracovníkovi, s čím je nespokojený, pracovník s ním (nebo s jeho blízkými) téma otevře, situaci prodiskutuje. Pracovník nebo klient mohou situaci vyřešit nebo mohou dojít k podání „oficiální“ stížnosti (tzn. tak, že se bude při projednávání stížnosti postupovat podle dále uvedeného postupu). |
Podnět | Pokud klient (nebo jeho blízká osoba) přijde s konkrétním podnětem nebo nápadem na změnu služby, pracovník ho předá vedoucímu , který ho prodiskutuje na poradě. Klíčový pracovník nebo vedoucí služby pak klienta informuje, jak bude s podnětem naloženo. |
Stížnost | Jedná se o ústní nebo písemné oznámení, které klient nebo jeho blízké osoby sami vyhodnotí jako „stížnost”. Dále uvedené postupy se budou týkat právě těchto oznámení. |
Kdo může podat stížnost
Podat stížnost na službu mohou:
- zájemci o službu,
- klienti služby,
- bývalí klienti služby,
- osoby blízké (zákonný zástupce, opatrovník nebo podpůrce klienta, rodinní příslušníci, rodina, přátelé atp.)
- osoby zmocněné osobou, které je nebo byla poskytována služba SR )tj. zmocnění na základě plné moci),
- členové domácnosti osoby, které je nebo byla poskytována sociální služba, oprávnění k zastupování této osoby podle občanského zákoníku (potomek, předek, sourozenec, manžel nebo partner, osoba, která s klientem žila před vznikem zastoupení ve společné domácnosti alespoň tři roky),
- zaměstnanci služby SR nebo jiní pracovníci Asistence, o.p.s
Pro zjednodušení bude dále ten, kdo podává stížnost označován jako „stěžovatel”.
Jak podat stížnost
Stížnost je možné podat ve lhůtě 1 roku ode dne, kdy nastala skutečnost, která je předmětem stížnosti, a to:
Písemně | ústně |
---|---|
– Napsanou na papíře volnou formou (k podání stížnosti není formulář) – V elektronické podobě (e-mailem) | – osobně (např. během konzultace nebo na sjednané schůzce) – telefonicky |
Stížnost může být:
- osobní (s uvedením jména toho, kdo stížnost podává),
- anonymní (bez uvedení jména). V tomto případě může být složitější zjišťovat o záležitosti podrobnější informace, pokud nejsou např. ze zaslaného textu zřejmé, a toho, kdo stížnost podal, není možné zapojit do řešení stížnosti.
Na koho je možné se se stížností obracet
stížnost e-mailem | Stížnost zasílá stěžovatel na adresu vedoucího služby nebo výkonného ředitele. Pokud ji zašle na e-mailovou adresu jiného zaměstnance, je tato stížnost předána vedoucímu služby, případně výkonnému řediteli, pokud je stížnost podána proti vedoucímu. | Aktuální e-mailové kontakty na zaměstnance Asistence, o.p.s. jsou uvedené na webových stránkách v sekci “kontakt“ |
Stížnost zaslaná datovou schránkou | Stížnost zasílá stěžovatel na adresu datové schránky Asistence o.p.s. Pracovník pověřený správou schránky předá zprávu vedoucímu služby nebo výkonnému řediteli. | Adresa datové schránky: uwu4zy |
Stížnost v písemné podobě | Takovou stížnost je možné: – poslat poštou jako dopis, nejlépe k rukám vedoucí služby nebo výkonného ředitele, – přinést ji osobně a předat kterémukoli pracovníkovi Asistence, o.p.s., který zajistí její předání vedoucímu služby nebo výkonnému řediteli, pokud je stížnost podána proti vedoucímu služby, – vhodit do schránky na stížnosti. | Adresa: Asistence, o.p.s. Hartigova 155/4 130 00 Praha 3 Schránka na stížnosti je umístěná v zádveří prostor Asistence, o.p.s., Hartigova 4, 130 00 Praha 3. |
Ústní stížnost | Stěžovatel se může obrátit na kteréhokoli pracovníka Asistence, o.p.s. a stížnost mu říci. Pracovník se se stěžovatelem dohodne, zda chce stížnost podat jako osobní nebo anonymní, informuje ho o možných variantách podání stížnosti a dalším postupu. Pokud stěžovatel nechce stížnost napsat sám, zapisuje jí pracovník a předává kompetentním osobám (např. napíše email s obsahem stížnosti a zašle ho kompetentní osobě). Pokud si stěžovatel přeje zachovat anonymitu, nese důsledky tohoto rozhodnutí a spolupráce s ním podáním stížnosti jako anonymní končí. | Sdělení kterémukoli pracovníkovi Asistence, o.p.s. |
Stížnost na vedení Asistence o.p.s.
Pokud by si klient chtěl stěžovat na vedení Asistence o.p.s. (ředitele, výkonného ředitele, odborného ředitele, fundraisera, finančního manažera), obrací se na správní radu Asistence, o.p.s.:
- e-mailem na spravni.rada@asistence.org, nebo
- poštou na adresu: Správní rada Asistence, o.p.s., Hartigova 4, 130 00 Praha 3.
Pokud se taková stížnost dostane k rukám pracovníků, předávají ji bezprostředně předsedovi správní rady. Správní rada pak činí kroky podle svého uvážení, vždy však tak, aby byl o postupu i výsledku zpraven podavatel stížnosti.
Postup vyřizování stížnosti
- Stížnost je vyřizována vedoucí služby nebo výkonným ředitelem, případně jinou pověřenou osobou.
- Tento pracovník vede vyřizování stížnosti a rozhoduje, kdo a jak bude do vyřizování stížnosti zapojen.
- Na vyřízení stížnosti je 30 dnů ode dne, kdy byla stížnost doručena. Tuto lhůtu je možné ve složitých nebo jinak odůvodněných případech prodloužit o dalších 30 dnů. O prodloužení lhůty a důvodech jejího prodloužení pracovník, který stížnost vyřizuje, informuje stěžovatele.
Osobní stížnost | Anonymní stížnost |
---|---|
– Stěžovatel je kontaktován a zapojen do vyřizování stížnosti (vyjma situací, kdy výslovně žádá o nezapojování). – Pracovník, který vede vyřizování stížnosti dbá na to, aby byl tento proces pro uživatele komfortní. – Pracovník se soustředí nejen na zjišťování vedoucí k porozumění obsahu stížnosti, ale zejména na hledání řešení. – Výstup z vyřizování osobní stížnosti je stěžovateli zaslán písemně (e-mailem nebo dopisem) bezprostředně po vyřízení. | – Pracovník, který vyřizuje stížnost, prošetřuje její obsah tak, jak je to možné s ohledem na případný nedostatek informací nebo na možnosti porozumění předmětu stížnosti. – Výsledek vyřizování anonymní stížnosti je vyvěšen na nástěnce ve společných prostorách Asistence, o.p.s. (na chodbě), a to po dobu 30 kalendářních dnů. |
Postup při nespokojenosti s vyřízením stížnosti
Klienti služby, jejich zástupci a blízcí se v případě nespokojenosti s vyřízením stížnosti, nebo v případě, kdy stížnost nebyla vyřízena ve stanovené lhůtě, mohou s podnětem na prošetření postupu při vyřizování stížnosti nebo způsobu jejího vyřešení obrátit na:
Správní radu Asistence, o.p.s. | Adresa: Správní rada, Asistence, o.p.s., Hartigova 4, 130 00 Praha 3 e-mailem: spravni.rada@asistence.org. |
Zakladatele Asistence, o.p.s. | Adresa: Vlasta Stupková, Asistence, o.p.s., Koněvova 4, 130 00 Praha 3 E-mail: poradenstvi.stupkova@gmail.com |
Ministerstvo práce a sociálních věcí, odbor sociálních služeb | Adresa: Na Poříčním právu 1, 12801 Praha 2 Adresa elektronické podatelny: posta@mpsv.cz Datová schránka: sc9aavg |
Magistrát hl. m. Prahy, odbor sociálních věcí | Magistrát hl. m. Prahy, odbor sociálních věcí Adresa: Charvátova 145, 110 00 Praha 1 Adresa e-podatelny: posta@praha.eu Datová schránka: 48ia97h |
Občanské poradny | Podporu mohou poskytnout občanské poradny. Seznam poraden: www.obcanskeporadny.cz |
Kontakt s MPSV ČR za účelem prověření vyřízení stížnosti
Klienti služby, jejich zástupci a blízcí mohou požádat o prověření vyřízení své stížnosti Ministerstvem práce a sociálních věcí, a to ve lhůtě 60 dnů ode dne doručení informace o způsobu vyřízení stížnosti nebo od uplynutí lhůty pro vyřízení.
Žádost je možné podat
- v případě nesouhlasu s vyřízením stížnosti a
- v případě, kdy stížnost nebyla vyřízena ve stanovené lhůtě (tj. ve 30/60 dnech od doručení stížnosti poskytovateli).
V žádosti stěžovatel uvádí důvod, proč žádá o prověření vyřízení stížnosti.
Ministerstvo pak na žádost stěžovatele vyřízení stížnosti prověří (pokud nepovažuje žádost za zjevně neopodstatněnou, nejde o stížnost ve věci, která již byla ministerstvem prověřena, nebo pokud nejde o opakovanou žádost, která neobsahuje nové skutečnosti). Na závěr prověřování zašle Ministerstvo stěžovateli a také poskytovateli služby výsledek prověření vyřízení stížnosti.
Pokud je žádost o prověření vyřízení stížnosti oprávněná, uloží Ministerstvo poskytovateli povinnost odstranit nevyhovující stav, nebo podá podnět k dalšímu postupu příslušnému orgánu veřejné správy. Poskytovatel je povinen nevyhovující stav odstranit ve lhůtě stanovené Ministerstvem a podat o tom ministerstvu písemnou zprávu.
7. DALŠÍ INFORMACE A KONTAKTY
Další informace o službě Vám podá vedoucí služby Eva Opočenská
tel.: 739 560 211
email: eva.opocenska@asistence.org.
Můžete se také podívat na webové stránky Asistence, o.p.s., kde najdete více informací, a to nejen o službě Sociální rehabilitace:
Můžete se taky podívat na Facebook a zjistit, co se děje v organizaci a ve službě: https://www.facebook.com/Asistence/