Program pro rodiče
Konzultace pro rodiče klientů sociálních služeb Osobní asistence a Sociální rehabilitace v Asistenci, o.p.s. zaměřené na:
- situace, kdy se rodič cítí přetížen: “Je toho na mě moc, jsem na to sám.”,
- vztah mezi rodičem a (dospělým) dítětem s postižením: “Kdy jsem rodič dospělého dítěte a kdy jsem pečovatelem nebo asistentem?”,
- strach nebo obavy z osamostatnění (dospělého) dítěte s postižením: Jak dítě „pustit“?,
- řešení budoucnosti: “Co bude, až já tady nebudu?”,
- spolupráci se sociálními službami a jejich pracovníky “Služba/y nefungují tak, jak si představuju, nebo bych potřeboval/a! Nedůvěřuju službám nebo pracovníkům.”.
Konzultace umožňují rodičům mluvit o svých starostech, bolestech a obavách v bezpečném prostředí a díky tomu:
- nahlédnout novým pohledem na výše uvedená témata,
- rozvíjet se, zjistit, co jim brání v posunu nebo změně,
- zorientovat se v situaci a porozumět jí, hledat možnosti, jak ji změnit nebo jak se v ní cítit lépe.
Konzultace jsou poskytovány bezplatně. Může se jednat o jednorázovou konzultaci, nebo dlouhodobější spolupráci. V tom případě je frekvence setkávání cca 1 týdně až 1 za měsíc podle konkrétních potřeb a možností rodičů a maximální délka spolupráce je 2 roky.
Jedná se o samostatný program (mimo služby Sociální rehabilitace a Osobní asistence). V případě, kdy je třeba součinnost s klienty sociálních služeb, je způsob spolupráce dojednáván individuálně.
Kdo poskytuje poradenství v programu pro rodiče?
Poradenství poskytuje konzultantka, která je frekventantkou supervizní části psychoterapeutického výcviku v Logoterapii a Existenciální analýze(SLEA). Má vlastní zkušenost s dítětem s postižením, se spoluprací se sociálními službami i s procesem osamostatňování dítěte s postižením. Odborné vedení je zajištěno na supervizi.
KONTAKT
Lenka Fílová: lenka.filova@asistence.org